BEC.LV

SIA „B-energy consult”

Ietaupījums, samazinot enerģijas patēriņu

SIA „B-energy consult”

Energoefektivitātes uzlabošana ēkās, ražošanas procesos

SIA „B-energy consult”

Energoaudits un ekonomiski pamatots veicamo pasākumu kopums

Darbojamies organizācijās

Energoaudita līmeņi

 

 Atkarībā no projektu sarežģītības, nepieciešamās informācijas detalizācijas un sasniedzamajiem rezultātiem energoauditu var iedalīt četros līmeņos:

 

0 līmenis – Etalonuzdevums – šī analīze sastāv no primāras visas ēkas enerģijas patēriņa izpētes, pamatojoties uz vēsturisko lietderību, izmaksām un salīdzinājumu ar līdzīgu ēku enerģijas patēriņiem. Etalonuzdevums faktiski sniedz atbildi par papildus analīžu veikšanas nepieciešamību.

Etalonuzdevuma mērķis ir sniegt atbildi uz jautājumiem, kas objektā rada labu, vidēju un sliktu energoefektivitāti dažādās situācijās. Šis energoaudita pirmais solis galvenokārt sastāv no veikto mērījumu salīdzināšanas ar līdzīgu ēku enerģijas patēriņiem. Tāpat šajā posmā var ar simulācijas modeļiem identificēt pārmērīgas vai nepieņemamas ekspluatācijas izmaksas. Tomēr svarīgs etalonuzdevuma mērķis ir izmantot veiktspējas indeksus, lai precīzi raksturotu ēku. Visbiežāk tam izmanto šādus indeksus:

• Komforta indekss, salīdzinot faktiskos komforta apstākļus ar komforta prasībām;

• Enerģijas indeksi - sastāv no enerģijas pieprasījuma dalījuma ar apsildāmās/kondicionējamās telpas platību, tādejādi sniedzot iespēju salīdzināt ēkas siltumizolācijas parametrus ar līdzīgas ēkas siltumnoturību (vai ar normatīvajos aktos noteikto);

• Enerģijas patēriņš tiek tieši salīdzināts ar normatīvajos aktos noteikto patēriņu, izmantojot simulācijas modeļus.

 

1. līmenis – Virspusējais audits - Sākotnējā analīzē tiek novērtēta ēkas energoefektivitāte, lai noteiktu vienkāršus, zemu izmaksu uzlabojumus un definētu enerģijas taupības pasākumus, kam pievērst uzmanību nākotnē, veicot auditus. Šī pārbaude balstās uz vizuālajām pārbaudēm, izpētot uzstādītās iekārtas, to darbības datus un detalizēti analizējot novērošanas posmā reģistrēto enerģijas patēriņu.

Šis ir vienkāršākais audita veids. Tas sevī neietver iedziļināšanos ražošanas procesā vai ēkas siltumizolācijā, tā būtība ir virspusēja ražošanas procesa apskate, kā rezultātā, analizējot ar enerģiju saistītos izdevumus, tiek atrasti vājie energoefektivitātes punkti. Šāda veida energoauditā ir iespējams fiksēt tikai galvenās energoefektivitātes problēmas. Pasākumi un izmaksas energoefektivitātes uzlabošanai ir ātri nosakāmi. Tāpat ir iespējams sniegt informāciju par izmaksu samazināšanās apmēru un potenciālo ieguldījumu atmaksāšanās laiku. Papildus tiek sniegts ieskats papildus energotaupības pasākumos, izdalot tos pēc nozīmīguma.

Šis energoaudita veids ir piemērots enerģijas patēriņa noteikšanai, kā arī labs starpsolis energoefektivitātes un primāro situācijas uzlabošanas pasākumu apzināšanai un lēmumu par pilnīgāka energoaudita veikšanu pieņemšanai.

 

2. līmenis – Detalizēts energoaudits – Pamatojoties uz iepriekš minēto auditu rezultātiem, šajā energoaudita līmenī tiek veikts enerģijas patēriņa pārskats, lai sniegtu visaptverošu analīzi par uzstādītajām iekārtām, sīkāku analīzi par mehānismiem, izmantotās enerģijas dalījumu un primāro novērtējumu, lai uzlabotu trūkumus vai uzlabotu esošās iekārtas. Šajā analīzes procesā tiek veikti mērījumi un veidota datorizēta modelēšana, lai precīzi novērtētu izvēlētās enerģijas modernizēšanas ieceres.

Tiek veikti ražošanas procesa mērījumi, sīkāk apskatot katru ražošanas soli, lai sniegtu papildinājumu iepriekš aprakstītajiem energoauditiem un pasākumu kopumam energoefektivitātes uzlabošanai. Papildus tiek analizēti enerģijas patēriņi par ilgstošu laika periodu (12-36 mēneši), lai noteiktu enerģijas patēriņa tendences. Ja ir pieejami enerģijas skaitītāju uzskaites dati, tiek apkopota informācija par enerģijas nelietderīgajiem zudumiem. Papildus tiek veikti mērījumi, lai pārliecinātos par datu korektumu. Ražošanas procesu pilnīgākai izpratnei un enerģijas zudumu noskaidrošanas nolūkam tiek veiktas pārrunas ar sistēmu apkalpojošajiem operatoriem. Šajā energoaudita veidā būs iespējams noteikt precīzākus enerģijas taupības pasākumus, izmantojot iegūtos mērījumu rezultātus. Par katru nepieciešamo pasākumu tiek veikta finansiāla analīze, balstoties uz īstenošanas izmaksu aplēsēm, ieguvumu no procesa enerģijas samazināšanas un klienta investīciju kritērijiem.

 

3. līmenis – Investīciju audits – Detalizēta analīze, kurai nepieciešams veikt rūpīgu inženierizpēti. Enerģijas efektīvas izmantošanas iespējas analīze saistīta ar potenciāli augstām izmaksām.